środa, 4 stycznia 2017

ZDROWIE DZIECKA - PROFILAKTYKA, ROZPOZNAWANIE CHORÓB I ICH LECZENIE - warsztat

Przydatne zajęcia, chociaż nazwałabym je raczej codzienną pielęgnacją dziecka. Zajęcia prowadzone przez pediatrę.

ŻYWIENIE
Jako rodzice adopcyjni jesteśmy skazani na żywienie mlekiem modyfikowanym. Są oczywiście nieliczne przypadki, kiedy mamy adopcyjne wywołują u siebie laktację. Jednak jest to dość trudne i wymaga kuracji hormonalnej - a efekty mizerne. Fakt, że "karmienie" piersią pomaga w nawiązywaniu więzi z dzieckiem. Ale z karmieniem nie ma zbyt wiele wspólnego - mleka  przy sztucznie wywołanej laktacji jest po prostu za mało .


Są na rynku różne mleka modyfikowane i tak naprawdę każde z nich są dobre. Wybierajmy wiec dla siebie co nam pasuje. Kierujmy się ogólnymi wytycznymi - w pierwszym półroczu używamy tych produktów  oznaczonych liczbą 1, w drugim liczbą 2 itd. Ale tak naprawdę numery 3 i kolejne to zbędny wydatek, bo większość dzieci po skończeniu 1 roku życia spokojnie może spożywać mleko krowie i jego pochodne.HIGIENA
Maluchy nie potrzebują codziennych kąpieli od stóp do głów. Ba, nawet takie kąpiele im szkodzą (chemia zawarta w kosmetykach nie jest obojętna dla skóry). Jedyne co wymaga bezwzględności to mycie pupy po "dwójce". Używamy do tego zwykłego mydła dziecięcego .
Smarować codziennie czymś też nie należy, chyba że są konkretne wskazania typu łuszcząca się skóra, odparzenia itd. Jeśli skóra dziecka wygląda zdrowo to nie ładujmy na nią chemicznej papki.SZCZEPIENIA
Robić szczepienia zgodnie z kalendarzem szczepień, najlepiej wybierajmy te najnowocześniejsze wersje szczepionek (czasem trzeba za nie dopłacić). Mniej szkody wyrządzą szczepionki niż sama choroba, która zwykle zawiera w sobie dużo większą dawkę wirusa.
No i zapomnieć o "ospa party"... Organizowanie takich imprez to szczyt nieodpowiedzialności . Niestety zdarzają się przypadki tragiczne - o czym było głośno w minionym roku.

Kalendarz szczepień 2016 (w 2017 dorzucili pneumokoki)

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz